left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Cafenea Literar-Artistica

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

Mesajde robilix » Mar Ian 20, 2004 8:04 pm

Fundatia Inter-Art Aiud
Casa de Cultura "Liviu Rebreanu" Aiud
A.F. "Huting"

va invita in fiecare marti intre orele 17-20 la

Va invitam la o seara de auditie si recital (muzica si poezie), dezbateri literare si artistice, performance etc.

Locul: Cafe-Bar Huting (str. Stramta nr.1)

Moderatori:
Ioan Hadarig
Brian Crowe

Pe durata intlanirii este interzis fumatul si cosumul bauturilor alcoolice!
Ultima oară modificat de robilix pe Sâm Ian 31, 2004 2:41 am, modificat 1 dată în total.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Mar Ian 20, 2004 8:22 pm

Doua lucruri sunt minunate: input "strain" si interdictia consumului de alcool/tigari! Sunt curioasa ce se intelege aici prin performance... Mult succes si asteptam sa scrieti despre evenimente si discutiile purtate.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde narcotic_ » Mie Ian 21, 2004 3:06 pm

faina idea cu cafeneaua literara. am fost ieri acolo si m-am simtit bine. am mers mai tarziu asa ca nu stiu exact tot ce s-a intamplat. cand am ajuns eu se canta de zor la chitara. :)) foarte frumos. am inteles ca s-au discutat multe, s-au comentat cateva poezii de-ale lui oli, si multe altele.
oricum. ideea este foarte buna. si da, chiar nu se fumeaza sau se bea :)
...feels like I'm knockin' on Heavens door
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Rami » Joi Ian 22, 2004 1:05 pm

hm... pe unde exact e cafeneaua asta ?
despre ce se vb in general despte cultura poezie si muzica, chestii de genul?
cine a infiintzat acest local ? cine il conduce si amenajeaza?
zicetzi mai multe informatzii despre local .. pare interesant
orizont.designrevolution.ro
Rami
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde istvan » Dum Ian 25, 2004 4:29 am

In curand va apare la rubrica divertisment al acestei pagini si cafe -barul Huting prin grija lui Robilix.
Localul este situat langa vale, aproape de podul care duce spre piata, functioneaza de vreo 2 ani si incepand din ianuarie 2003 a inceput sa se "reprofileze" prin grija inimosilor proprietari Robert si Monica Debreczeni.
Aici vreau sa spun ca au inceput sa frecventeze localul persoane care au ceva in comun....incepand cu gusturile muzicale si terminand cu discutiile care se isca la o masa.Pentru ca la Huting exista muzica de calitate tineretul care "stie ce vrea" se aduna aici........Si numarul lor creste....Este locul de adunare pentru poeti si scriitori, pictori si muzicieni, studenti si elevi, dar si profesori, ziaristi.........
Pe urma a venit ideea cu cafeneauna literara -intr-un loc neconventional-, ca o paralela cu activitati similare care se desfasoara la Casa de Cultura. Inca suntem la inceput, dar Fundatia Inter-Art si Casa de Cultura vrea sa ofere o alternativa, nu sa directioneze. Personal cred ca experimentul a reusit, cel putin asa arata numarul crescand al persoanelor interesate.
Istvan
istvan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde blacklove » Lun Ian 26, 2004 2:30 am

Da; e foarte bine ce se intampla in acel local...
are tot ce trebuie... 8) gazdele sunt ospitaliere...pot spune ca e localul in care m-am simtzit cel mai bine in Aiud...DAR...
DACA S-AR SI PUTEA CHEFUII REGULAT...AR FII PERFECT... :D
Negrul e pur, pentru ca se pateaza foarte greu ..poate niciodata!
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde narcotic_ » Lun Ian 26, 2004 3:32 pm

si? nu se poate chefuii regulat? :) eu zic ca da. :drink: :joint:
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde istvan » Lun Ian 26, 2004 5:34 pm

Blacklove, niciodata nu s-a pus problema ca nu se poate chefui...regulat la Huting. Din contra, Robi si Monica au dovedit o rabdare si toleranta iesita din comun de multe ori, in multe seri.
Totusi, mi-ar place sa stiu ce intelegi tu prin "a chefui"?
Istvan
istvan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde blacklove » Lun Ian 26, 2004 8:36 pm

Narcotic si Istvan - din cate am vorbit eu cu Robi si Monica am inteles ca rockoteca in adevaratul sens al cuvantului nu se poate face (ceva gen Templis sau Pepino ).....ca s-au facut ceva chefuri organizate aia e altceva ...oricum eu nu am fost invitat :oops: si in ideea aceasta am spus ca nu se poate chefuii (ca ma gandesc ca din moment ce e rockoteca intra cine plateste ,vrea, chiar daca nu a fost invitat .......................................................................)
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde narcotic_ » Lun Ian 26, 2004 8:58 pm

ce ar fi sa mutam discutia la sectiunea din forum dedicata Huntingului?
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Ian 26, 2004 10:48 pm

Narcotic are dreptate: mentineti discutia despre dialogurile artistic-literare de acolo! Creatia nu inseamna numai chef, desi placerea are rolul sau in a-l relaxa pe artist. :roll: Ce teme se pregatesc pt urmatoarea sesiune?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Let's go hunting

Mesajde ganganga » Lun Ian 26, 2004 11:06 pm

Si iata ca pe Strada Stramta e agitatie..."agitatia neuronilor" cum zicea intr-un loc/la subiectul Octave? daca nu ma insel, blacklove.
Da, arty...inputul strain suna bine...am fost si eu la intalnirile literare din Hunting, care au inceput prin octombrie trecut :roll: si ce pot sa zic...fiecare se pare ca isi gaseste intr-un fel sau altul locul aici.
Nimic pretentios.Niste simpli oameni, cautandu-si un loc de exprimare sau un loc care devine/seamana din ce in ce mai tare cu un tabiet.
Imi intrase si mie in obisnuinta sa merg martea la Hunting, apoi miercurea sa conduc ostilitatile la Bumerang.
cred ca aiudul a fost bombardat in perioada asta cu cenacluri...ceea ce e bine.Incep-tinerii-sa traiasca putin pe un alt portativ(pe care personal il consider mai inalt).
Arty,nu stiu ce teme se mai abordeaza acum...cand am fost si eu s-a purtat o discutie interesanta despre text poetic si linie melodica...dar asta a fost demult.
Poate mai incearca cineva pe acolo o tema de interes general :wink: .
Mult succes!
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde blacklove » Vin Ian 30, 2004 4:29 pm

Casi ...,Bumerangul cred ca moare (adica miercurea aceasta am fost doar doi din vechea trupa)...cat despre cafeneaua de la Huting...pot sa spun doar ca vin oameni noi....iar altzi vechi pleaca sau se plictisesc...

PS-legat de cafenea, propun si aici oficial (in fata la toata lumea adika :) ) o directzie...stiu io...ceva de genu: :teleport: ... :lol: :lol:
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Sâm Ian 31, 2004 2:43 am

localul se numeste HUTING si nu Hunting.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde ioan » Sâm Ian 31, 2004 10:57 am

Intrebarea saptamanii : De ce sa fim si noi o turma?
si...
"Boala" la tinerii scriitori : cand nu povesteste despre ei lumea se plictiseste
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Sâm Ian 31, 2004 5:00 pm

:roll: :roll: :roll: ..............nu credetzi ca daca era vorba de faptul ca eu ma plictisesc spuneam clar si raspicat : eu ma plictisesc???????????????????????
eu am spus : "altii vechi pleaca sau se plictisesc" si am spus-o pentru ca o persoana s-a plictisit data trecuta acolo (si spun O persoana, pt ca persoana respectiva mi-a spus mie personal ca s-a plictist) ca sa nu vorbesc despre cei care eu personal am impresia ca s-au plictist.... :wink:
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Sâm Ian 31, 2004 9:09 pm

Suspectam asta... dar cand am spus ca initiatoarea are rolul cel mai semnificativ acolo, lumea s-a suparat. Adevarul este ca oriunde te-ai muta, inclusiv in Paradis ;-), daca nu faci efortul de a continua ceea ce s-a inceput, normal ca va muri.Asadar, nu conteaza barul, beciul sau site-ul unde se desfasoara discutii, dar conteaza directia, asa cum bine a remarcat Blacklove de data asta.Daca nu stii cine esti si ce faci si care sunt obiectivele tale, normal ca nu vei ajunge nicaieri.:-(
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Dum Feb 01, 2004 9:10 am

B&L , catre tine
Daca s-a plictisit cineva, e treaba lui, desi ma indoiesc ca la intalnirea de data trecuta, in care Brian a propus o trupa americana (interesanta si necunoscuta noua), apoi s-a straduit sa prezinte textul piesei (despre care am discutat apoi - ideea de mesaj) cineva s-a "plictisit". Daca e asa, a confundat cafeneaua cu rubrica "locuri de distractie" Discutiile, cred eu, au fost destul de aprinse. Cat despre amicul si plictiseala, merita sa incerce in alta parte sau sa spuna el, la cafenea, cu voce tare ce propune sa "faca" pentru intalnirea viitoare (poate tema: plictiseala). Acolo nu e nimeni angajat sa ofere celuilalt placere, sa-l gadile prin partile esentiale pentru a nu se plictisi. Fiecare participant trebuie sa-si asume participarea si nu sa astepte... Asta e.
Arty, pare ciudat dar nu e vorba de nici o ea, in discutie, imi pare rau. Plictiseala era o tema... barbateasca
Ultima oară modificat de ioan pe Lun Feb 02, 2004 4:08 pm, modificat 1 dată în total.
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Feb 01, 2004 11:34 am

Se vorbea parca despre Casi. Ea a initiat un cerc si mai sus, Blacklove spunea ca treaba nu mai tine. E o discutie purtata si la "Octave". Daca e vorba despre altceva, oricum, sunt valabile cred spusele mele: trebuie sa stii ce vrei si sa continui indiferent de adeziunea sau plictiseala altora. Suna similar credo-ului lansat de tine, Ioan , in randurile de mai sus, nu?

In plus e de asteptat ca orice gen (inclusiv cel transsexual :-)) sa se plictiseasca.Noutatea tine trei zile, vorba aia... pe urma alti factori (rabdare, continuitate, munca!) isi vor spune cuvantul pana la a inregistra successe si recunoasteri publice.

Ioan, iata o tema buna de cercetat si discutat la cafenea: nevoia acuta de succes a tanarului artist. Chiar tu ai sugerat-o, la modul indirect. Astfel va putea spune fiecare ce-l intereseaza si motivele sale de insatisfactie si cautare a atentiei altora. :idea:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde istvan » Mie Feb 04, 2004 1:38 am

Si eu sunt de parere ca la cafenea fiecare trebuie sa isi aduca contributia, nu numai prin prezenta, dar si prin implicare directa la sugestii privind tema sau chiar si la rolul de moderator. Deocamdata ar trebui putin imbunatatita comunicarea. Nu mi se pare corect sa se gandeasca in spirit de turma, si daca unul dintre moderatori lipseste e dezorientare completa. Asa a fost azi, cu toate ca s-a incercat sa salveze ce mai era de salvat, dar numai prin muzica....
Cu plictiseala e o situatie cam ciudata, cred ca cei care au astfel de probleme ar trebui sa ia masuri si sa iasa din pasivitate, sau sa nu mai vina. Nu tin minte sa scrie undeva ca prezenta e obligatorie.
Important e faptul ca vin multi tineri foarte capabili la aceste intalniri si sper intr-o continuitate.
Istvan
istvan
Membru Junior
Membru Junior

Următorul

Înapoi la Artisti aiudeni